Zasada zrównoważonego budżetu

Przez wzgląd na zasadę neutralności światopoglądowej partii, Demokracja Bezpośrednia nie przedstawia konkretnych propozycji gospodarczych. Ruch Demokracji Bezpośredniej jednoczy zarówno zwolenników wolnego rynku jak i interwencji państwa w gospodarkę. Jedynym wyjątkiem od tej zasady jest kwestia równowagi budżetowej.

Instytucja długu publicznego - a zatem nominalnego zadłużenia wszystkich podmiotów państwowych - to prawdziwa okazja dla polityków. Rządzący nie ponoszą bowiem żadnej odpowiedzialności za zaciągnięte długi, nikt nie pyta obywateli czy chcą być dalej zadłużani. Elity władzy pogłębiają więc dług Polski, marnotrawiąc pożyczone środki by starać się o reelekcję. Ich dług spłacać będą przecież inne rządy za wiele lat. Według różnych kalkulacji, dług, z którym rodzi się każde dziecko, a który będzie musiało spłacić w formie podatków, wynosi od 20 do 80 tys. zł. Od długu nieustannie spłacane są odsetki. W porównaniu do znajdujących się na podobnym poziomie rozwoju państw regionu, polski dług publiczny jest wysoki. Wyższy dług publiczny w relacji do PKB mają tylko Węgry. Ta katastrofalna sytuacja może doprowadzić Polskę do bankructwa.

Jako obywatele nie możemy pozwolić na to, by niezależnie od naszej woli, zadłużano każdego z nas. Dlatego partia Demokracja Bezpośrednia wprowadzi do Konstytucji RP zasadę zrównoważonego budżetu. Zgodnie z tą zasadą wydatki poniesione rocznie przez polski budżet nie będą mogły przekraczać wpływów do tego budżetu. W ten sposób w perspektywie kilkunastu lat dług publiczny ulegnie redukcji.

Ponadto Demokracja Bezpośrednia wprowadzi zasadę obligatoryjnego referendum w przypadku każdorazowej, zagranicznej pożyczki, która zwiększyłaby dług publiczny Polski. Referendalne ograniczenie długu publicznego to najskuteczniejszy hamulec dla rozrzutności polityków w wydatkowaniu naszych pieniędzy. Przykładem efektów tego typu działań było referendum przeprowadzone w 2001 roku w Szwajcarii na temat projektu zahamowania długu publicznego. Uzyskał on 80% głosów poparcia i od kilku lat jego stosowania zadłużenie Szwajcarii systematycznie maleje.

Sylwester Kogowski 2014-05-28 21:29:52
To jest naprawdę bardzo fajne, ale ten plan wymagałby oczywiście ZMNIEJSZENIA WYDATKÓW.
A nie mówimy tu o małej kwocie tylko o setkach miliardów złotych. To nie jest kwota którą można zyskać zmniejszając tylko np. pensje urzędników.

Aczkolwiek już sam wymóg referendum w celu zwiększenia długu może być tym czymś co to przeważy.
Juliusz Jerzy 2014-02-23 18:06:08
Zrównoważony budżet to zasada - jakie dochody takie wydatki i koniec! Przedsiębiorstwo jeśli chce to niech się zadłuża - Państwo nie!Jedynie ludowa pożyczkla(obligacje pożyczkowe na określony cel np informatyzacja,służba zdrowia,klęskowy fundusz, wojna obronna).
Adam Kramarczyk 2013-05-24 10:43:03
Intryguje mnie pierwsze zdanie programu. skoro wyznajemy zasady demokracji bezpośredniej czyli określonego światopoglądu że: - władza, - prawodawstwo i własność zasobów państwa, powinny należeć do całego narodu i każdego obywatela a nie jego reprezentantów. To stwierdzenie (cyt) ..."Przez wzgląd na zasadę neutralności światopoglądowej partii, Demokracja Bezpośrednia nie przedstawia konkretnych propozycji gospodarczych"... _Jest co najmniej dziwne jeśli chcemy wpływać na politykę to równocześnie wpływamy na gospodarkę, a zatem trzeba opowiedzieć się za konkretnymi zmianami mającymi wpływ na narzędzia gospodarki narodowej, czyli system obsługi finansów państwa i obywateli. ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Wkrótce stanie się jasne że mamy taką propozycję dla społeczeństwa. Obiecuję Wam że przedstawię rozwiązanie dla gospodarki i polityki monetarnej państwa, która daje klarowne i proste rozwiązanie tych problemów, sami zadecydujecie czy warto go włączyć do programu. A potem wystarczy zapytać naród; ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Czy chcesz dalej płacić podatki? Czy chcesz dalej niekontrolowanych podwyżek cen? Czy chcesz degradacji gospodarki? Czy chcesz oddawać swój osobisty dorobek, na spłatę zobowiązań zaciąganych przez rząd? Wątpię aby większość narodu odpowiedziała TAK.
Lorek Artur 2013-05-22 13:34:28
A gdyby tak jeszcze uzależnić zarobki polityków od wyników finansowych państwa?

Np.: Zrównoważony budżet nagradzałby polityka kwotą x, przy dziurze w wysokości 1% dostawałby figę, za każdy kolejny musiałby dopłacać jedną pensję (do trzech 3%) a za tezauryzowaną nadwyżkę odpowiednio premię (do 1% żeby nie kusiło go z podnoszeniem podatków).

p - pensja
b - wynik budżetu
x - stawka podstawowa (np. 3, 4 lub 5 średnich krajowych)

b=<-3%;1%>
p=x+(b*100x)

Byłaby to idealna kotwica nie pozwalająca popłynąć politykom zbyt daleko w kwestii rozdawnictwa i wybujałej ich fantazji.
Adam Kramarczyk 2013-07-21 08:24:14
Arturze, jeśli demokracja bezpośrednia ma być wprowadzona wraz że wszystkimi zasadami i narzędziami to rozważanie kwestii zarobków polityków uważam za bezprzedmiotowe. Bowiem w tym systemie, naród włada sam bez pośrednictwa polityków, co oznacza że obecne "płatne stanowiska urzędników państwowych" winny mieć charakter wolontariatu czyli bezpłatnej pracy społecznej, a ich rola sprowadza się do roli "rzecznika publicznego" a więc "minister" jest kierowany przez polecenia społeczeństwa, nie odwrotnie. Oczywiście nie widzę przeszkód w nagradzaniu (pieniężnym lub rzeczowym) każdego urzędnika państwowego za własną inicjatywę i osiągnięcie korzystne dla społeczeństwa, przyznawane mu przez to społeczeństwo.
Kazimierz Styrna 2012-12-12 09:00:22
Budżet pod władzą Konstytucji Polski - MODEL 2012 będzie KROCZĄCY - to znaczy, że w każdym momencie PODAŻ I POPYT się równoważą , czyli ZERO. Więcej na stronie www.konstytucja.manifo.com
Pawel Skrzynecki 2012-11-14 19:50:43
zdaje sie ze swego czasu taki postulat zglaszalo UPR. Jak dla mnie to jest kluczowo punkt programu kory moze przyciagnac libertarian zniesmaczonych wizerunkiem JKM'a. Wartoby jeszce dopisac okreslenie perspektywy czasowej dla splaty dlugu juz zaciagnietego. Pozdrawiam
Pawel Krzywulski 2012-11-14 22:44:39
a to nie sa tacy kanapowcy straszni?
Andrzej Góralczyk 2012-10-20 17:26:49
proszę wycofać ten postulat z pożyczką albo zmienić go zgodnie z wynikami dyskusji na FB.
Waldemar Kubica 2012-10-23 07:32:20
a jaki był wynik dyskusji na FB ?
Andrzej Góralczyk 2012-10-23 12:53:03
Referendum nie może decydować o takich rzeczach, leżących w kompetencjach władzy wykonawczej oraz poufnych (referendum jest narzędziem stanowienia prawa). Może co najwyżej ustalać ogólne zasady, takie jak udział różnych źródeł finansowania w budżecie państwa, pod warunkiem, że lud rozumie konsekwencje przedstawionych alternatyw.
Pawel Skrzynecki 2012-12-11 21:05:11
nie rozumiem. czyli nie udaloby sie napisac konstytucji tak zeby taki postulat byl mozliwy do wykonania? dlaczego od razu mowic ze sie nie da?
Leszek Wojtasiewicz 2012-09-13 08:03:26
Brawo! Możemy wydać tylko tyle ile wytworzymy. Niedopuszczalne jest zaciąganie długu aconto przyszłych przychodów