Rozdział 2:
Demokratyczne państwo

Dzisiejsza Polska przypomina bardziej chorą dyktaturę, aniżeli zdrową demokrację: posłowie dbają mocniej o swoje interesy niż o sprawy wyborców w okręgach, z których zostali wybrani. Sądy wydają absurdalne wyroki, prokuratura działa w sposób powolny i karygodny. To wszystko owocuje tym, że na wyroki czekać trzeba latami. W 2011 roku służby ponad 1 mln 850 tysięcy razy sięgały po informacje z połączeń telefonicznych Polaków. Rozszerza się aparat policyjny, służby otrzymują coraz szersze uprawnienia. Kuleją finanse. Mamy najwyższy w historii dług publiczny. Każdy z nas zadłużony jest na ponad 25 tysięcy złotych. Co więcej, w Afganistanie nadal stacjonują nasze wojska, co kosztowało jak dotąd Polaków ponad 4,3 mld zł. W opinii Bezpośrednich Demokratów, państwo powinno być przyjacielem obywatela, a nie jego wrogiem. W tym rozdziale omówiony zostanie pakiet zmian, które partia Demokracja Bezpośrednia przeprowadzi by uczynić Polskę państwem przyjaznym obywatelowi.

Demokracja Bezpośrednia wprowadzi: współuczestnictwo obywateli w egzekwowaniu prawa w drodze kontroli sądów oraz prokuratury, zasadę równowagi budżetowej w Konstytucji RP, a także obowiązkowe referendum w przypadku zwiększania długu publicznego lub przeprowadzania zagranicznych misji wojskowych, poza działalnością organizacji międzynarodowych, których Polska jest członkiem. Ponadto partia ograniczy uprawnienia służb by skończyć z inwigilacją obywateli.

Andrzej Rudakowski 2014-09-18 14:44:08
Obywatele nie mogą o wszystkim sami decydować. Są umowy międzynarodowe jak i sprawy które nie pozostają w gestii zwykłego obywatela ani których zwykły obywatel jest w stanie właściwie załatwić a wielu nawet ich nie rozumie. Na pewno trzeba zwiększyć uprawnienia obywateli aby łatwiej i skuteczniej mogli egzekwować to co dobre dla Ojczyzny i jej Obywateli jak przyszłych pokoleń w czym winni uczestniczyć wybitni znawcy tematów spornych a nie zwykli politycy w bezczelnych i śmiesznych często nie na temat debatach publicznych. Nie ma możliwości aby w jednym Państwie wszyscy rządzili gdyż to jest ani możliwe ani tanie ale też bywało by szkodliwe. Drobny przykład z życia. W autobusie turystycznym pilotka chce włączyć film na życzenie pasażerów. gdy tylko pada pytanie jaki... od razu rozgrzewa gorąca dyskusja często kończąca się awantura. Każdy chce co innego. Decyzja zapada standardowo na drodze demokracji tj. większość decyduje jaki będzie film, pozostali muszą ustąpić. Standardowa sytuacja w autokarach turystycznych. W życiu codziennym jest nieco gorzej gdyż jest więcej ludzi głosujących mniej osób próbujących zapanować nad otoczeniem i zawsze ogrom spraw. Co jeżeli większość podejmie złą decyzję gdy jednostki miały rację?
Demokracja Bezpośrednia to dobre rozwiązanie lecz należy zachować umiar. Decyzję i tak winna podjąć jedna osoba mając na uwadze uwagi i opinie oraz pomysły społeczeństwa. W Polsce brakuje tzw. DEBATY SPOŁECZNEJ po której dopiero winna zapadać decyzja już odgórnie.
Tę lukę trzeba jak najszybciej uzupełnić. Trudno prowadzić debatę z całą Polską i referenda jak i ułatwienie społeczeństwu decydowania są chyba jedyną alternatywą do ZDROWEJ DEMOKRACJI. Demokracji którą być może zapoczątkuje DEMOKRACJA BEZPOŚREDNIA.
Andrzej Rudakowski.
Juliusz Jerzy 2014-02-23 17:52:03
Silna armia to silne Państwo, silne Państwo jest wtedy gdy Obywatel jest silny(bogaty i niezależny).Tak więc zamysł jest piękny tylko trzeba zlikwidować wszystkie grupy międzynarodowego nacisku .
Krystyna Jarosz 2014-04-02 19:50:42
No właśnie, co z lobbistami? Jak kontrolować ich działania codzienne na posłów?
(już napisałam ten komentarz, ale zniknął????!!
Marek Lipski 2013-11-10 11:35:39
Kochani,pozdrawiam.Gdzie jest program dla następnego pokolenia:Służba Zdrowia i Oświata.Tak długo tego nie będzie,tak długo wasz projekt nawet z ISBN 978-83-935658-0-1 1. nie przekonuje.Gdzie są konkretne żądania czy propzycje matematycznie przeliczone?Z Watykanem czy bez Watykanu?Z NATO czy Bez NATO.Mam respekt dla was ale serdecznie proszę o informacje:Służba Zdrowia i Oświata.
Krystyna Jarosz 2014-04-02 20:05:52
Panie Marku, z tego co widzę, ta "partia" / ruch społeczny to może być rewolucja we wszystkim!! Ona nie narzuca swoich pomysłów, ona pyta: Jakie Pan ma pomysły na Służbę Zdrowia, Oświatę itd.? Każdy z nas może zostać wnioskodawcą zmian, ustawodawcą, jeśli większość zagłosuje na TAK. Czyż to nie jest piękne?
Marek Lipski 2014-04-02 21:11:05
Krystyna Jarosz .Dziękuję za komentarz. System Służby Zdrowia jak w Szwajcarii,Belgii,Bawarii czy też 119 metrów za Nysą.W NFZ jest tylko wg GUS 21 milionów Polaków w Polsce zarejestrowanych.Miliony ....w AOK w Niemczech gdzie leczenie i leki dla rodzin z dziećmi są bez opłat w ramach ubezpieczenia rodzinnego(składki miesięczne są wysokie ale państowe).

W ZUS jest tylko 18 milionów zarejestrowanych.
Krzysztof Czarnecki 2014-04-28 10:27:36
Marek Lipski A ja Panu odpowiem tak - program będzie taki, na jaki zdecyduje się większość obywateli. DB nie ma na celu liberalizacja, komunizacji czy naprawy systemu ubezpieczeń. Jak odpowiedziano mi na podobne pytanie dotyczące programu gospodarczego DB, partia ta ma na celu wprowadzenie demokracji bezpośredniej (referendów)- jest partią zadaniową. To jest ich główny i jedyny cel. Jeśli będzie Pan chciał wraz z większością obywateli likwidacji ZUS to zostanie on zlikwidowany.
Kazimierz Styrna 2012-12-12 09:29:07
Konstytucja Polski - MODEL 2012 - wprowadza DYKTATURĘ KONSTYTUCYJNĄ - to znaczy że pojęcie "władza" według obecnie znanego ROZUMIENIA będzie SŁUŻBĄ z WOLI NARODU - SUWERENA - który przedstawicieli do służby społecznej wybiera w wyborach: powszechnych, bezpośrednich, równych i jawnych. Ordynacja Wyborcza oparta o Konstytucję Polski 2012 jest gotowa do zastosowania.

Wszelkie bliższe informacje są dostępne pod moim adresem e-mail; husarz33@wp.pl
Więcej na stronie; www.konstytucja.manifo.com

PS: DYKTATURA KONSTYTUCYJNA jest bezosobowa. To znaczy, że przedstawiciel NARODU wybrany w wyborach w przypadku złamania PRAWA KONSTYTUCYJNEGO traci pozycję w SŁUŻBIE SPOŁECZNEJ NA ZAWSZE.
Albert Juszczyk 2012-12-03 14:52:09
tak naprawdę to jest obejście sedna sprawy bokiem