Informatyzacja administracji publicznej

Idea e-government dotyczy stosowania technologii informatycznych w administracji publicznej. Pod względem informatyzacji naszych urzędów nadal jesteśmy w końcówce Europy (wg danych Komisji Europejskiej). Jeszcze w 2006 roku, za nami znajdowała się jedynie Łotwa i Słowacja. Najsłabszy stopień informatyzacji odnotowują gminy. W tej jednostce administracji najbliższej fizycznie obywatelowi, najtrudniejsze jest złożenie jakiegokolwiek wniosku bez wychodzenia z domu.

Z informatyzacji urzędów płynie wiele korzyści. Podniesiona zostaje jakość usług, ograniczane są niepotrzebne wydatki (na pisma oraz pocztę), zwiększa się wydajność urzędów (mogą odbierać wnioski 24 godziny na dobę), poprawiony zostaje dostęp usług dla osób niepełnosprawnych, a ponadto realizacja usług poprzez zautomatyzowany system zwiększa przejrzystość administracji i ogranicza czynniki korupcyjne. Zwiększa się także zaufanie do administracji ze względu na formalne przejście do podejścia przedmiotowego. Istotny jest wyłącznie cel usługi a nie osoba, która ją świadczy.

Dlatego Partia Demokracja Bezpośrednia rozszerzy obowiązki urzędów w zakresie wdrażania oraz stosowania systemów informatycznych. Proces przebudowy administracji rozpocznie od gmin wiejskich poprzez realizację programu E-gmina. Pozytywnie na wdrożenie idei e-government wpłynie także powszechne zastosowanie systemu elektronicznego głosowania. System taki umożliwi bowiem łatwe i tanie składanie elektronicznych podpisów co może okazać się kluczowe dla informatyzacji administracji publicznej i budowania zaufania dla elektronicznych systemów wśród obywateli.

Natomiast dla celów zwiększenia bezpieczeństwa elektronicznego głosowania wprowadzone zostaną dla obywateli elektroniczne dowody osobiste. Dowód taki będzie dokumentem tożsamości obywatela zintegrowanym z innymi pożytecznymi funkcjami. Obywatel będzie mógł z jego pomocą nie tylko oddać ważny głos w wyborach, lecz nawet zarejestrować się u lekarza czy korzystać z komunikacji miejskiej. Dokument ten będzie także pełnił funkcje karty płatniczej i zawierać będzie podstawowe szkolenia jakie przeszedł obywatel – np. prawo jazdy.

Valdi Taxi 2014-06-19 15:31:43
Elektroniczne dokumenty- ostatnia faza przed czipowaniem ludzi i sposób na pokazanie- patrzcie jakie to fajne?
Pekok Piotr 2014-06-19 15:34:50
głosowania pejsy z DB też chcą uczynić elektronicznymi
Valdi Taxi 2014-06-19 15:40:21
Piotr Pekok Kania akurat same głosowania i debata społeczna w formie elektronicznej jest ok, pod warunkiem, że zarządzane jest to systemem matematycznym liczącym jak kalkulator i nie ma możliwości informatycznej ingerencji
Valdi Taxi 2014-06-19 15:43:14
Informatyzacja ma sens i jest naprawdę dobrym narzędziem, ale należy znać umiar i pamiętać, że zostaliśmy tak nauczeni myśleć byśmy myśleli tak jak sobie "nauczyciele" tego życzą :)
Valdi Taxi 2014-06-19 15:50:41
Dziwna ta aplikacja DB, bo zadając im pytania na ich stronie publikuje się jako post na facebooku.
Pekok Piotr 2014-06-19 16:03:17
Valdi Taxi głosowania w formie elektronicznej to chujoza
Valdi Taxi 2014-06-19 16:11:44
Piotr Pekok Kania W kwestii wyborów przedstawicieli narodu powinny być przezroczyste urny, natomiast jeśli chodzi o głosowania referendalne, obradowanie i głosowanie nad propozycjami zmian systemowych to jak najbardziej ułatwia to komunikację i transparentność podejmowanych decyzji
Tomasz Pałasz 2014-04-17 08:57:17
Jako urzędnik powiem, że informatyzacja jest w Urzędach, jednak razem z nią jest papierologia. To stanowi problem- powielanie obowiązków informatycznych i papierowych. Druga sprawa źle przygotowane platformy centralne, które nie współpracują z wielością rozwiązań informatycznych. Dlaczego nie współpracują??? Bo instytucje centralne zamawiają rozwiązania informatyczne, nie uwzględniając współpracy w pionie. To co powinno się zmienić to korzystanie z oprogramowania Open Source jako urzędowego. To skandal, że często obywatel jest zmuszony korzystać z MSOffice, bo urzędnik umieścił na BIP lub stronie materiały do pobrania w formacie docx.
Karta obywatelska jako dowód, karta ubezpieczeniowa itp jak najbardziej. Nie może ona jednak zastępować pozostałych dokumentów poza Polską, dlatego też wskazane jest jej współistnienie, a nie zastępowanie. Pozdrawiam
Juliusz Jerzy 2014-02-23 18:44:43
Informatyzacja - nie obowiązek lecz zadanie Państwa!Obowiązek to maja Obywatele a Państwo realizuje zadania! I nie można mówic wójtowi - Panie wójcie Pan nie informatyzuje, tylko przyjeżdża państwowa firma i informatyzuje czy Wójt chce czy nie!
Konrad Komada 2013-05-08 08:49:58
Witam, swojego czasu między 2000-2004 rokiem w Polsce w środowiskach Informatycznych - Open Source, istniała pewna debata, czego efektem były petycje dotyczące wprowadzenia ustawowych wymogów dotyczących niezależności technologicznej państwa, otwartych standardów (protokołów informatycznych) transmisji, danych, zapisu danych (problem z oprogramowania ZUS i płatnika na inne systemy operacyjne niż Windows), oraz używania otwartych standardów i oprogramowania Open Source (FLOSS) w administracji publicznej, edukacji, zamówieniach publicznych itp. Wtedy też przygotowałem petycję do rządu RP: http://7thguard.net/news.php?id=3484 w związku z tym zastanawiam się, czy coś z tych rzeczy nadawało by się do programu Partii Demokracja Bezpośrednia, wszakże środowisko Open Source w polskiej polityce nie ma swoich przedstawicieli. Pozdrawiam KK
Andrzej Wołodyjowski 2014-01-10 00:08:54
popieram w 100%
Sławek Drożdż 2012-12-10 21:27:54
A ja pozbyłbym się dowodów osobistych na rzecz paszportu. Prawo jazdy i tak musi być osobnym dokumentem, no bo niby jak będzie niemiecki czy francuski policjant czy mamy prawo prowadzić pojazd ;)?